Televizija Plus

POTPISAN UGOVOR O FINANSIRANJU IZGRADNJE NAUČNO-TEHNOLOŠKOG PARKA U KRUŠEVCU

Danas je u Vladi Republike Srbije potpisan ugovor sa EBRD o zajmu koji se tiče unapređenja naučne infrastrukture, izgradnje novih naučno-tehnoloških parkova i dodatnih zgrada u postojećim naučno-tehnološkim parkovima u zemlji. Ugovor je u ime grada Kruševca potpisala Martina Manojlović, direktor Biznis inkubator centra, a prisustvovala je i gradonačelnik Jasmina Palurović.
Ugovor o zajmu potpisali su ministar Siniša Mali i direktor za region Zapadnog Balkana i Kancelarije Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u Srbiji Mateo Kolanđeli, dok su ugovor o projektu potpisali premijerka Brnabić, Kolanđeli i direktori naučno-tehnoloških parkova u Nišu, Čačku i Kruševcu – Milan Ranđelović, Mirko Pešić i Martina Manojlović.
Ugovorom je obezbeđeno 80 miliona evra, od čega je 70 miliona evra namenjeno za dodatnu izgradnju naučno-tehnoloških parkova (NTP), dok je 10 miliona opredeljeno za BIO 4 kampus u Beogradu.
Ukupna investicija za Grad Kruševac, zajedno sa opremom, je 16,5 miliona evra. NTP će biti lociran na lokaciji bivše upravne zgrade HI „Župa“ u Dedini. Zauzeće površinu od 1,6 hektara, na kome će se nalaziti glavna zgrada, konferencijske sale i 39 poslovnih modula namenjenih za rad tehnološko i istraživački orjentisanih kompanija za preko 200 korisnika. U drugom delu je planirano 14 proizvodnih modula od po 280 m2. Ukupna površina hala je oko 4000 m2.
Premijerka je naglasila da bi ovim investicijama trebalo da se pomogne da mladi visokoobrazovani ljudi ostanu u svojim mestima i da IKT sektor, kao najbrže rastući u Srbiji, nastavi da se razvija.
Prema njenim rečima, taj sektor je zaslužan za svako drugo novo radno mesto u našoj zemlji u 2021. godini, za podizanje proseka plata i promenu naše ekonomije, ali i za veće privlačenje kapitalno intenzivnih investicija, umesto radno intenzivnih, kao što je bilo ranije.
Premijerka je precizirala da je broj zaposlenih u IKT sektoru u prvom kvartalu ove godine bio 105.400, što je za 17.000 više nego u istom periodu 2022. godine, dok je prosečna neto plata dostigla 206.169 dinara. U prvom kvartalu izvoz IKT usluga iznosio je 786 miliona evra, što je rast od 44 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji kvartal, precizirala je ona i rekla da se očekuje da će ovaj izvoz za celu 2023. godinu iznositi četiri milijarde evra.

0 komentara

Napišite komentar