O projektu
Trgovina ljudima je meÄ‘unarodni , organizovani kriminalni fenomem koji ima teÅ¡ke i Äesto nesagledive posledice za sigurnost, blagostanje i osnovna ljudska prava žrtava. Trgovina ljudima je visoko profitabilna i niskoriziÄna kriminalna aktivnost koja uniÅ¡tava kvalitet života a ponekad i sam život njenih žrtava. NiskoriziÄna kriminalna aktivnost se objaÅ¡njava Äinjenicom da u mnogim zemljama joÅ¡ uvek nije u dovoljnoj meri zakonom regilisana i organizovana borba protiv trgovine ljudskim životima. ViÅ¡e je uzroka koji dovode do nastanka i odvijanja trgovine ljudima : ekonomski, socijalni, prirodne katastrofe, verska shvatanja, kulturna razvijenost sredine. Organizovani fenomen potvrÄ‘uje Äinjenice da trgovinu ljudima sve viÅ¡e preuzimaju organizovane kriminalne grupe Äineći odliÄno povezan i organizovan lanac kriminalaca. Trgovina njudima znaÄi vrbovanje, prevoz, transfer, smeÅ¡tanje ili prihvat lica upotrebom pretnje ili upotrebom sile ili drugih oblika prinude otmicom, obmanom ili prevarom, zloupotrebom ovlašćenja ili stanja nemoći , ili davanjem odnosno primanjem novca. Eksploatacija ukljuÄuje , u najmanju ruku , eksploataciju prostitucije ili drugih oblika seksualne eksploatacije, prinudni rad ili usluge, ropstvo ili prakse sliÄne ropstvu.
U poslednjoj, 7. emisiji STOP TRGVINI LJUDIMA raygovarali smo sa Jovanom Dunjić direktorkom Centra za socijalni rad u KruÅ¡evcu. Centar je institucija koja se bavi upravo borbom protiv trgovine ljudima i saradnja centra sa Policijskom upravom i ostalim relevantnim institucijama od velikog je znaÄaja. U ovoj emisiji razgovarali smo i sa KruÅ¡evljanima o trgovini ljudima i Äuli kakva su njihova saznanja i koliko su informisani o ovoj temi.
Realizaciji projketa "STOP TRGOVINI LJUDIMA" prikljuÄili su se i uÄenici trećeg razreda Osnovne Å¡kole "Dragomir Marković" - Visnja, Ema, Maksim, Ilija, Tadija, Vuk, NaÄ‘a, Vlada i Ilija. U ovoj emisiji možete pogledati kako je Crveni krst KruÅ¡evac obeležeo Svetski dan borbe protiv trgovine ljudima.
Svake godine u mesecu oktobru obeležava se „Oktobar - mesec borbe protiv trgovine ljudima". Tim povodom, sve relevantne institucije na Äelu sa Policijskom upravom u KruÅ¡evcu realizuju niz aktivnosti u cilju podizanja nivoa svesti graÄ‘ana o ovom problemu kao obliku modernog ropstva. Trgovina ljudima je jedna od najvećih i najprofitabilnijih globalnih kriminalnih aktivnosti, zajedno sa trgovinom narkoticama, oružjem i pranjem novca.
OBLICI TRGOVINE LJUDIMA ​- Seksualna eksploatacija -Radna eksploatacija - Prinudni brak -Lažno usvajanje            -Prinudno prosjaÄenje - VrÅ¡enje kriviÄnih dela - DužniÄko ropstvo - Oružani sukobi - Trgovina organima UZROCI TRGOVINE LJUDIMA - Ekonomski razlozi – siromaÅ¡tvo - Nedostatak obrazovanja - Nezaposlenost - Rodna diskriminacija - Nasilje u porodici - GraÄ‘anski ratovi FAZE TRGOVINE LJUDIMA - VRBOVANJE - TRANSPORT -  EKSPLOATACIJA
Lanac trgovine ljudima podrazumeva faze: regrutovanja, tranzita žrtve I eksploatacije žrtve. NaÄini vrbovanja se razlikuju, kreativni su i promenljivi, ali ono Å¡to je svima zajedniÄko je obećanje dobrog posla i boljeg života . Vrlo Äesto prvi kontakti sa trgovcima ljudima koji se bave vrbovanjem dolaze preko bliskih osoba i osoba od poverenja - drugarica, roÄ‘ak, komÅ¡ija, deÄko.. .Ko su žrtve trgovine ljudima, koja je razlika izmeÄ‘u krijumÄarenja i trgovine ljudima, na Å¡ta bi roditelji trebalo da obrate pažnju i na koje naÄine se vrbuju potencijalne žrtve, u ovoj emisiji govorila je Jelica Milosavljević medijator iz KruÅ¡evca.
Trgovina ljudima znaÄi biti  prinudjen da radiÅ¡ za nasilnike kao i to da se baviÅ¡ prostitucijom, prinudnim radom u kući ili na nekom drugom mestu. ÄŒesta je trgovina organima, kao i primoravanje na brakove.. Neke žrtve zavrÅ¡e i tragiÄno jer ne uspeju da se spasu. Trgovac takoÄ‘e može biti svako! To može biti i obiÄan Äovek ili žena, koji osobu mogu oteti, prodati, iskorišćavati kako bi zaradili novac ili na kraju i ubili. Nasilnik žrtvi uzima sve liÄne stvari, zatvara je u izolaciju i stavlja u odnos dužniÄkog ropstva. Nasilnik može na drustvenim mrežama otvoriti i lažan profil, preko kog traži žrtvu. Zbog toga izbegavati kontakt sa nepoznatim ljudima i na druÅ¡tvenim mrežama treba izbegavati lažne profile i prijateljstva sa osobama koje ne poznajemo. Svako ko posumnja na trgovinu ljudima, treba to odmah prijaviti policiji ili centru za socijalni rad ili nekoj organizaciji koja se bavi zaÅ¡titom žrtava trgovine ljudima
Trgovina ljudima je visoko profitabilna i nisko riziÄna kriminalna aktivnost koja uniÅ¡tava kvalitet života a ponekad i sam život njenih žrtava. Nisko riziÄna kriminalna aktivnost se objaÅ¡njava Äinjenicom da u mnogim zemljama joÅ¡ uvek nije u dovoljnoj meri zakonom regulisana i organizovana borba protiv trgovine ljudskim životima. Portal Televizije PLUS realizuje projekat podržan od strane Ministarstva kulture i informisanja posvećen upravo borbi protiv trgovine ljudima . Tim povodom razgovarali smo sa Danijelom Pavlović koja obavlja funkciju predsednika RepubliÄke komisije Crvenog krsta Srbije za borbu protiv trgovine ljudima.