O projektu
-
Kao i u drugim delovima Srbije, pa i regiona, rodno zasnovano nasilje izraženije je na seoskom podruÄju nego u gradu. U cilju osnaživanja žena na seoskom poduÄju UG „Omladinski centar Brus“ organizovalo je niz radionica, koje su predstavljene u okviru emisije „ZaÅ¡titimo žene, zaustavimo nasilje“. Ujedno, u okviru ove emisije predstavljeno je iskustvo žene koja je 15 godina trpela nasilje, a za pomoć se obratila nadležnima tek nakon Å¡to joj je partner ugrozio život.
„16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ je globalna, svetska kampanja koju obeležava 1,700 organizacija u preko 100 država sveta. Kampanja poÄinje 25. novembra MeÄ‘unarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama i zavrÅ¡ava 10. decembra MeÄ‘unarodnim danom ljudskih prava. Tim povodom je 25.novembra u Većnici Narodnog univerziteta u Trsteniku s poÄetkom održana tribina pod nazivom „Stop nasilju nad ženama“. UÄesnici tribine bili su Sandra Antić u ime Centra za Socijalni rad u Trsteniku, dr Branislav UÅ¡tević u ime Doma zdravlja „Sava Stanojević“ Trstenik i Jelena VukÄević, Älan komisije za ravnopravnost polova opÅ¡tine Trstenik. Svi oni, uz narodnu poslanicu Milenu Turk za emisiju „ZaÅ¡titimo žene, zaustavimo nasilje“ govorili su o rodno zasnovanom nasilju, statistiÄkim podacima, kao i zakonskim mehanizmima za spreÄavanje i suzbijanje nasilja.
Kako bi Å¡to bolje sagledali kakva je situacija kada je fenomen nasilja u porodici na teritoriji Rasinskog okruga u pitanju, razgovarali smo i sa aktivistkinjom Udruženja žena "Ž kao žena, Ž kao Župa" Snežana Nena Zarić poznata je kao osoba koja se bori "rame uz rame" sa svakom žrtvom nasilja u ostvarivanju njenih prava, jer je i sama bila zarobljena u nasulnom odnosu i zahvaljujući podrÅ¡ci prijatelja, Älanova porodice ali i nadležnih institucija uspela da iz njega i izaÄ‘e.
Nasilje u porodici prema odredbama zakona o spreÄavanju nasilja u porodici iz 2016. godine jeste akt fiziÄkog, seksualnog, psihiÄkog ili ekonomskog nasilja uÄinioca prema licu sa kojim se uÄinilac nalazi u sadaÅ¡njem ili ranijem braÄnom ili vanbraÄnom ili partnerskom odnosu ili prema licu sa kojim je krvni srodnik u pravnoj liniji. Zakon o zaÅ¡titi , kao posebnu grupu korisnika socijalne zaÅ¡tite definiÅ¡e grupu lica za koju postoji opasnost da će postati žrtva. Obaveza Centra za socijalni rad , organa starateljstva je da pruži potpunu zaÅ¡titu ovim korisnicima.O nasilju nad ženama razgovarali smo sa direktorkom Centra za socijalni rad KruÅ¡evac Jovanom Dunjić i Älanom internog tima za spreÄavanje nasilja u porodici Vesnom Raković.
Savet za rodnu ravnopravnost grada KruÅ¡evca aktivno radi na promociji prava žena, obeležavanju važnih datuma koji se tiÄu tih prava, ali i na podrÅ¡ci i osnaživanju žena. Za emisiju „ZaÅ¡titimo žene, zaustavimo nasilje“, gradonaÄelnik KruÅ¡evca Jasmina Palurović govori o svim aktivnostima Grada usmerenim ka ovom cilju, a takoÄ‘e i o vidovima podrÅ¡ke koju Grad pruža ženama. Sa narodnim poslanicama Dubravkom Filipovski i Draganom BariÅ¡ić razgovarano je o novinama koje mogu uvedene radi efikasnijeg sprovoÄ‘enja zakona o spreÄavanju nasilja, dok je Jelena Milovanović iz Agencije UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji – UN Women, govorila o naporima nevladinog sektora da se rodno zasnovano nasilje prevenira i suzbije.