O projektu

Kroz projekat ČARAPANSKO SRCE KRUŠEVCA projektni tim će se truditi da poznati Kruševljani (glumci, prosvetari,zdravstveni radnici, političari, sportisti, automehaničari...) govore o svom omiljenom mestu u gradu. Kultih mesta u Lazarevom gradu i okolini ima mnogo ali svako od stanovnika ovog grada pod Bagdalom ima svoje omiljeno kojem se uvek vraća i za koje ga vežu posebne uspomene. O tim mestima a ujedno i o sećanjima trudićemo se da kroz desetominutne reportaže predstvimo lepote grada kao i karakteristike i manire ljudi koji žive u njemu.


U Kruševcu je davne 1948. godine počela sa radom niža Muzička škola smeštena u Obilićevoj ulici. Prvih deset godina rada škola je imala brojne probleme oko školske zgrade, nabavke instrumenata, finansiranja ali zahvaljujući entuzijazmu, ljubavi prema muzici i pedagoškom radu njenog prvog direktora i njegovih kolega nastavnika škola je postizala najbolje uspehe. Stalno je bogatila muzičku kulturu grada i čitavog tadašnjeg sreza. Kruševljanka Gordana Aleksić, inače pedijatar Doma zdravlja Kruševac pohađala je muzičku školu i to na nekadašnjoj lokaciji, upravo u Obilićevoj ulici te je s toga i za školu i za samu zgradu vežu brojne uspomene.

Gradsko planinaranje na Tekijama u Kruševcu odličan je način da se uživa u prirodi i fizičkoj aktivnosti. Ova lokacija nudi raznovrsne staze i prelepe poglede ali i niz istorijskih podataka o kojima nam je govorio Dušan Todorović.

U okviru 10. projektne emisije Čarapansko srce Kruševca Kruševljanin Miloš Lazarević poveo nas je u obilazak Vinarije "Marko" .

"Zabavni park Šarengrad nudi široku lepezu usluga za decu i porodice. U svojoj ponudi ima najsavremenije dečije mobilijare uzrasta do 15 godina, zip lajn, peščanik, mini golf, više od dvadeset makete dinosaurusa, letnju pozornicu, zimsko igralište, klizalište, tematske predstave, igraonicu zatvorenog tipa i druge sadržaje." Kroz ovaj kompleks provela nas je Kruševljanka Suzana Milosavljević.

Pionirski park, Bagdala, Zabavni park Šarengrad, Skejt park – omiljena su mesta Kruševljana prvenstveno onih mlađih. Danas se srednjoškolci i maturanti okupljaju u kafićima i popularnim lokalima, a osamdesetih godina jedan park u Kruševcu bio je njihova omiljena lokacija – Gimnazijski park, koji se nalazio u blizini Doma omladine sadašnjeg Kulturnog centra. Dragan Blažić, Kruševljanin, pamti pomenuti park, ali i Dom omladine po brojnim i prelepim događajima i za ova dva mesta vežu ga brojne uspomene.

Crkva Lazarica je, uz kruševački grad, u čijem jezgru se i nalazi, najstarije i najvrednije kulturno dobro u gradu.Kroz ovaj arheološki kompleks povela nas je Kruševljanka Slađana Nestorović Ristić glumica Kruševačkog pozorišta.

Kuća Simića spada u najstarije građevine u Kruševcu. Nalazi se u samom centru grada, na Trgu kosovskih junaka. Pregršt uspomena iz ovog zdanja sa sobom nosi Kruševljanka , kustos Narodnog muzeja Zorana Kovačević Drašković.

Kruševačko pozorište jedna je od najstarijih ustanova kulture u Kruševcu koja je pod ovim imenom osnovana 29. marta 1946. godine. Dugogodišnji upravnik Kruševačkog pozorišta Branislav Nedić otkrio nam je da je po njemu srce Kruševca upravo pozorište te nas je poveo u obilazak ove ustanove.

„Svečanosti slobode“ preteča su današnjih „Vidovdanskih svečanosti“ u gradu Kruševcu. Sve je počelo 1965. godine a manifestacija je počinjala kod Spomenika kosovskim junacima gde bi najčešće bila svirana kompozicija „Kosovski boj“. Svečana povorka bi u miru hodala do Slobodišta gde bi se obavilo paljenje prometejskih vatri, izgovorio tekst iz Eshilovog „Prometeja“ i tako počele svečanosti. Svetlana Đurđević, portparol Kruševačkog pozorišta Kruševljanima je dobro poznata ličnost a bila je i sama učesnik svečanosti. Ona se prisetila dana kada je bila lučonoša a kasnije i kada je mlađe naraštaje obučavala za ovu veličanstvenu ulogu.

Manastir Svetog Luke je smešten na blagom uzvišenju iznad sela Bošnjana, blizu Varvarina. Prema narodnom predanju,prvobitni manastir sagrađen je u vreme kneza Lazara , krajem 14. veka. Saborni hram posvećen Svetom apostolu Luki je osveštan 21. jula 1996. godine. Kroz obilazak ove svetinje povela nas je prim. dr Hadži Slavica Kulišić.

Bagdala,brdo iznad samog grada godinama je već sinonim. Omiljeno šetalište Kruševljana. Sa Bagdale vidi se prelepa panorama grada. Profesor fizičke kulture Osnovne škole "Dragomir Marković" , sportski komentator i voditelj Danijel Dačić poveo nas je u šetnju upravo po Bagdali.