
O projektu
U okviru ovog projekta, a kroz adekvatne medijske sadržaje, promovisaće se pozitivni roditeljski pristupi unutar društvenih i porodičnih vrednosti. Kroz seriju emisija i online resursa, projekt će pružiti roditeljima, vaspitačima, nastavicima i članovima zajednice alate i veštine potrebne za izgradnju snažnih i podržavajućih odnosa s decom. Kroz teme poput empatije, poštovanja, samopouzdanja i mirnog rešavanja sukoba, projekt će podsticati roditelje na stvaranje okruženja u kojem deca mogu rasti i razvijati se, ali i naglasiti važnost podrške zajednice u promovisanju pozitivnih roditeljskih pristupa, stvarajući mrežu podrške i razmene iskustava među roditeljima i stručnjacima. Kroz saradnju s predškolskim ustanovama, školama i lokalnim organizacijama, projekt će integrisati pozitivno roditeljstvo u šire društvene vrednosti, stvarajući okruženje u kojem svako dete ima priliku da ostvari svoj puni potencijal.
16. Značaj pozitivnog roditeljstva za mentalno zdravlje dece
Kako pozitivno roditeljstvo doprinosi stabilnom emocionalnom razvoju i mentalnom zdravlju deteta? Ova emisija donosi odgovore kroz razgovor sa stručnjacima i praktične savete za roditelje.
15. Pozitivno roditeljstvo u porodici Vučković
Porodica Vučković nam je pokazala kako izgledaju ljubav, podrška i razumevanje u njihovom domu, kako rešavaju konflikte i na koji način neguju emocionalnu povezanost sa decom.
14. Pozitivno roditeljstvo u porodici Stevanović
Upoznali smo porodicu Stevanović, koja je sa nama podelila kako primenjuje principe pozitivnog roditeljstva, kako postavljaju granice i neguju harmonične porodične odnose.
13. Podrška Grada Kruševca roditeljstvu
Razgovarali smo o tome kako Grad Kruševac pomaže porodicama – kroz finansijsku podršku, programe za roditelje i druge inicijative koje imaju za cilj unapređenje roditeljstva i brige o deci.
12. Festival roditeljstva u PU
Festival roditeljstva u ovoj predškolskoj ustanovi pokazao je kako kroz igru, kreativne radionice i edukaciju možemo graditi kvalitetan odnos između roditelja, dece i vaspitača.
11. Modeli vaspitanja kroz vreme
Kako su se modeli vaspitanja menjali tokom decenija? Šta je ostalo isto, a šta smo naučili iz prošlosti? Vaspitač nam je dao zanimljiv osvrt na promene u pristupima vaspitanju.
10. Radionice za roditelje i saradnja sa vrtićkom zajednicom
Vaspitač u vrtiću govorio je o značaju radionica za roditelje, kako one pomažu u boljoj komunikaciji sa decom i zašto je saradnja roditelja i vrtićke zajednice ključna za razvoj deteta.
9. Logoped o izazovima u govorno-jezičkom razvoju
Logoped iz predškolske ustanove podelio je sa nama koji su najčešći problemi sa kojima se roditelji suočavaju u vezi sa razvojem govora kod dece i kako ih pravovremeno prepoznati i rešavati.
8. Značaj pozitivnog roditeljstva za predškolsku decu
Stručni saradnik psiholog u vrtiću govorio je o tome kako pozitivno roditeljstvo utiče na razvoj predškolskog deteta i kako vrtić može podržati roditelje u tom procesu.
7. Veštine komunikacije sa decom
NLP trener nas je uveo u svet veština komunikacije sa decom – kako ih slušati, kako im se obraćati i na koji način razviti odnos poverenja i razumevanja kroz razgovor.
6. Izazovi roditeljstva u tinejdžerskom dobu
Tinejdžersko doba donosi mnoge izazove i za decu i za roditelje. Psiholog je govorio o načinima da se održi dobra komunikacija, postave jasne granice i podrži adolescent u ovom turbulentnom periodu.
5. Postavljanje granica i jačanje samopouzdanja deteta
Kako postaviti granice uz ljubav i razumevanje? Kako pomoći detetu da izgradi samopouzdanje? Odgovore na ova pitanja dao nam je psiholog kroz konkretne savete i primere iz prakse.
4. Koncept pozitivnog roditeljstva i izazovi
Psiholog nam je približio koncept pozitivnog roditeljstva – šta on podrazumeva, kako doprinosi razvoju deteta i sa kakvim se izazovima roditelji najčešće suočavaju.
3. Služba patronaže – prva podrška roditeljstvu
Patronažne sestre su prve koje dolaze u dom novopečenih roditelja, pružajući neophodne savete i podršku. U emisiji smo razgovarali o njihovoj ulozi i značaju za porodice sa novorođenčetom.
2. Prvi susret sa bebom i briga o novorođenčetu
Pedijatar nam je otkrio kako roditelji mogu osluškivati potrebe novorođenčeta, kako se nositi sa prvim izazovima i koje su osnovne smernice za brigu o bebi u prvim mesecima života.
1. Priprema za trudnoću i škola za trudnice
U razgovoru sa načelnikom dispanzera za žene i trudnice istražili smo značaj pripreme za trudnoću, kako škola za trudnice može pomoći budućim mamama i koji su ključni aspekti brige tokom trudnoće.