O projektu
U okviru ovog projekta, a kroz adekvatne medijske sadržaje, promovisaće se pozitivni roditeljski pristupi unutar društvenih i porodičnih vrednosti. Kroz seriju emisija i online resursa, projekt će pružiti roditeljima, vaspitačima, nastavicima i članovima zajednice alate i veštine potrebne za izgradnju snažnih i podržavajućih odnosa s decom. Kroz teme poput empatije, poštovanja, samopouzdanja i mirnog rešavanja sukoba, projekt će podsticati roditelje na stvaranje okruženja u kojem deca mogu rasti i razvijati se, ali i naglasiti važnost podrške zajednice u promovisanju pozitivnih roditeljskih pristupa, stvarajući mrežu podrške i razmene iskustava među roditeljima i stručnjacima. Kroz saradnju s predškolskim ustanovama, školama i lokalnim organizacijama, projekt će integrisati pozitivno roditeljstvo u šire društvene vrednosti, stvarajući okruženje u kojem svako dete ima priliku da ostvari svoj puni potencijal.
U drugoj emisiji, ponovo ćemo se osvrnuti na temu pozitivnog roditeljstva u saradnji između roditelja i vaspitača. Psiholog Vojislav Đinđić, će nam objasniti kako izgraditi snažan partnerski odnos koji podržava dečiji razvoj i obrazovanje. Razgovarali smo o metodama i postupcima koje roditelji koriste pri razvoju socijalnih veština kod dece.
U narednoj emisiji razgovarali smo sa kliničkim psihologom i psihoterapeutom Vojislavom Đinđićem o izazovima sa kojima se roditelji suočavaju u savremenom društvu. Saznali smo kako stres, pritisci i očekivanja mogu uticati na emocionalno blagostanje roditelja i dece. Vojislav Đinđić je podelio praktične savete o tome kako se nositi sa izazovima roditeljstva, uključujući postavljanje granica, upravljanje vremenom i izgradnju pozitivnog odnosa sa decom.
Uloga službe patronaže u podršci roditeljima kroz koncept pozitivnog roditeljstva izuzetno je važna. Načelnica Službe, Biljana Stefanović, otkrila nam je kako redovne posete novorođenčadima i mladim roditeljima pomažu u razvijanju zdravih roditeljskih praksi i osnaživanju roditelja da se nose sa izazovima ranog roditeljstva. Razgovarali smo o značaju emocionalne podrške, postavljanju granica i stvaranju sigurnog okruženja za decu. Otkrili smo i kako patronažna služba doprinosi razvoju jakih porodičnih veza i zdravom odrastanju dece od prvih dana života.
U narednoj emisiji, razgovarali smo sa pedijatrom o tome kako pozitivno roditeljstvo utiče na celokupno zdravlje deteta, od emocionalnog razvoja do fizičkog blagostanja. Saznali smo kako postavljanje granica, razvoj empatije i negovanje samopouzdanja mogu doprineti zdravijem i srećnijem detinjstvu. Pedijatar, dr Dragica Simić je podelila ključne savete o tome kako roditelji mogu unaprediti svakodnevne rutine i komunikaciju sa decom, pružajući im čvrstu osnovu za zdrav razvoj.
Priprema za ulogu roditelja podjednako je važna kao i samo roditeljstvo. Sa načelnikom službe za zdravstvenu zaštitu žena i trudnica, dr Vladimirom Savićem, razgovarali smo o ulozi škole roditeljstva u promovisanju zdravih roditeljskih praksi. Načelnik je govorio o tome kako se kroz edukaciju roditeljima pomaže da se pripreme za period trudnoće, porođaj i roditeljstvo, razvijaju emocionalne veštine koje će im biti potrebne u novoj ulozi... Takođe, istaknuta je važnost uključivanja oba roditelja u ovaj proces, posebno očeva, te kako priprema za roditeljstvo podržava pozitivne modele komunikacije i jača porodične odnose u prvim godinama detetovog života.